Beyaz diyet

Diş beyazlatma yaptınız mı ve doktorunuz beyaz diyet mi öneriyor? Diş hekimlerinin beyaz diyetle yememeyi önerdiği yiyeceklerin tam kontrol listesini bilmek istersiniz. Ürünleri renklendirici pigmentlerle ne değiştirebilir? Uzmanlar bize bundan ve daha birçok şeyden bahsetti.

beyaz diyet için yiyecekler

Beyaz diyet, bir kişinin boyanmayan, yani belirgin bir pigment olmadan tükettiği özel bir yiyecek türüdür. Sözde açık diyet, diş beyazlattıktan sonra reçete edilir. Etkiyi pekiştirmek, diş minesinin ortaya çıkan rengini mümkün olduğu kadar uzun süre korumak ve çeşitli maddelerin etkilerinden korumak için hastalara renksiz bir diyet önerilmektedir. Ayrıca evde beyazlatma yapılırken beyaz diyet izlenmelidir.

Şeffaf diyetli klinik vaka: Bir hasta evde diş beyazlatma planladı. Diş hekimliğinden özel araçlar (jelli ağız koruyucuları) aldım, bir diş hekimine danıştım. Tüm beyazlatma süresi boyunca (yaklaşık bir hafta) ve kursun sonunda başka bir 7-10 gün boyunca renksiz bir diyete uyulması önerilir.

Renksiz bir diyete uyum, sadece prosedürün etkisini sürdürmek için önemli değildir. Beyazlatma işlemlerinden sonra bir şekilde zayıflayan, gözenekli bir yapıya sahip olan diş minesine ilave testler yaptırmamalısınız. Beyaz diyetin iki ila üç haftasında, emaye restore edilecek ve normal yaşam tarzınıza dönebilirsiniz, ancak ürünlerin pigment içeriğinde belirli nüanslar vardır.

Beyaz diyet uygulamak ne kadar katıdır?

Mümkün olduğunca diyetle. Örneğin beyaz diyet ile etkinin uzun süre devam etmesi için işlem sonrası 2-3 hafta renklendirici pigment içeren ürünlerden kaçınılmalıdır.

Ayrıca, beyaz diyetin bir parçası olarak, uzmanlar yavaş yavaş sağlıklı alışkanlıklar getirmeyi tavsiye ediyorlar: kırmızı şarabı, kahveyi veya siyah çayı kısmen veya tamamen terk edin, renkli içecekleri pipetle iç, aynı çayı kefir veya sütle değiştirin.

Hatırlamak! Pigment maddeleri sağlıklı diş minesi için korkunç değildir ve ağartma sonrası kaçınılmaz mikro hasarların varlığında boyalar derinlemesine nüfuz edebilir ve lekeleyebilir.

Beyaz diyette en önemli şey besinlerin rengine dikkat etmektir. Miktar, yiyecek türleri açısından diyet konusunda katı bir kısıtlama yoktur.

Beyazlatma sonrası beyaz diyetle ne yiyebilirsiniz? Hazır ürün seti

Beyaz diyet diyetinizi, sadece "renksiz" yiyecekleri (muz, süt, süzme peynir) değil, dişler için en faydalı yiyecekleri yiyeceğiniz şekilde oluşturun. Özellikle florür ve kalsiyum içeriği yüksek yiyecekler, C, A, E vitaminleri faydalıdır ve böyle sağlıklı bir beyaz diyet genel olarak diş minesinin durumu ve bağışıklık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Beyaz diyet için en iyi 10 besin grubu:

 • Boyasız süt ürünleri (örneğin yoğurt ise, dolgusuz, hafif): süzme peynir, süt, yoğurt, tereyağı, sert peynir, lor kütlesi;
 • Balık ve çeşitli deniz ürünleri: deniz ve okyanus balığı, kalamar, tarak özellikle faydalıdır. Ürünlerde renklendirici olmadığından emin olmak için her zaman malzemeleri okuyun;
 • Meyveler: armut, yeşil elmalar (tercihen çiğ değil, pişmiş), muz. Meyvenin asidik olmaması ve diş minesini tahriş etmemesi önemlidir;
 • Kümes hayvanları (hindi, tavuk) ve ayrıca renksiz diyetli soya ürünleri;
 • Fırın ve makarna;
 • Karnabahar, beyaz lahana, Brüksel lahanası;
 • Yumurta akı, avokado şeffaf bir diyet ve genel sağlık için ideal gıdalardır;
 • Patates;
 • Yulaf lapası: pirinç, irmik, inci arpa;
 • Buharda pişirilmiş kuşkonmaz kereviz sadece bir diyet değil, doğru beslenmedir.

Not! Beyaz diyet için listelenen gıdalardan herhangi biri hakkında şüpheniz varsa, ısıtın. Örneğin, bir tabak Brüksel lahanası pişirmek istiyorsanız, ancak onu çok yeşil buluyorsanız, buharda pişirin veya fırında.

Renksiz bir diyetin 10 ürününün sunulan popüler listesi, birkaç hafta boyunca iyi beslenmenize, tüm besinleri almanıza, ancak beyazlatılmış dişler riskini almanıza izin vermez.

Ayrıca diyet için yiyeceğin sıcaklığına dikkat edin. Diş minesini tehlikeye atmamak için ılık olmalı, ancak sıcak veya soğuk olmamalıdır.

Beyaz bir diyetle tam olarak ne yemesi tavsiye edilmez? Ürün listesini durdur

Beyaz diyet, aşağıdaki yiyecekleri diyetten çıkarır:

 • siyah ve yeşil çay. Bu arada, dişlerde son derece hızlı bir şekilde plak oluşturan yeşil çaydan geliyor. Bu ürün de beyaz diyetten çıkarılmalıdır ki beyazlattıktan sonra dişleriniz koyulaşmasın;
 • parlak soslar: domates, soya, adjika, ketçap, vb . ;
 • kahve, kakao - açık diyet içecekleri;
 • renkli meyveler: erik, kara üzüm, kırmızı elmalar;
 • meyve ve sebze suları, komposto, meyve içeceği;
 • çikolata, lolipoplar, drajeler;
 • narenciye;
 • reçel;
 • yumurta sarısı;
 • Kırmızı şarap.

Beyaz diyet kuralını hala ihlal ederseniz ne olur?

Hiçbir şey felaket değil, ancak diş beyazlatmanın etkisi artık en ideal olanı olmayacak. İlk olarak, ince bir pigment plak filmi işini yapacak - renk koyulaşacaktır. İkincisi, diyetin gereksinimleri ihlal edilirse, birçok hastanın beyazlatmayı çok sevdiği aynı parlaklık ve emaye ışıltısı kaybolur. Üçüncüsü, hastanın kendisi dişlerdeki farkı görecek ve anlık bir zayıflık ya da dikkatsizlik uğruna mükemmel bir gülüşün estetiğini mahvettiği için kırılacaktır. Ayrıca diş çürüğü veya iltihaplı diş eti hastalığı riski de vardır.

Beyaz diyet dışında ne yapılabilir?

Profesyonel veya evde diş beyazlatmanın etkisini en üst düzeyde korumanın mümkün olacağı bir dizi başka öneri vardır:

 • mümkünse, sigara içmeyin veya günde içilen sigara sayısını en aza indirin, tütün varlığını kademeli olarak sıfıra indirin;
 • adil seks, diş beyazlattıktan sonra birkaç hafta boyunca parlak kırmızı ruj bırakmalıdır - şeffaf bir hijyenik parlaklık kullanabilirsiniz;
 • minenin hafifletilmesinden sonra ağız hijyeni nazik olmalıdır. Temel öneriler: yumuşak bir diş fırçası ve ayrıca büyük aşındırıcı partiküller içermeyen, ancak bileşimde yüksek florür içeriği olan bir diş macunu kullanın;
 • Beyazlatma etkisini korumak için düzenli profesyonel temizlik yapmaya değer. Diş bakımı ve uygun profilaksi konusunu kapatmak için beyazlatma sonrası temizliği önceden tavsiye ederiz.

Bu tavsiyelere ve beyaz diyete uyarsanız, beyazlatma işlemlerinden sonra iki yıl dişlerinizin beyaz rengini koruyabilirsiniz!