Dukan'ın diyeti - olası tehlikeler, kontrendikasyonlar ve doktorların görüşleri

Ducan diyetinin en popüler ve karlı olanlardan biri olmasına rağmen (dünya çapında milyonlarca insan kilo vermek için bu protein diyetini takip ediyor ve kitap ve markalı yiyecek satan işletmelerin büyüklüğünün yıllık 100 milyon € olduğu tahmin ediliyor), çoğu profesyonel beslenme uzmanı, Ducan tarafından tanımlanan beslenme kurallarına son derece olumsuz bir şekilde eğilimlidir.

Fransız doktorlar örgütü, tavsiyesinin kilo verenlerin sağlığı üzerindeki etkisini hiç umursamadan ünlü diyetinin yazarını ve İngiliz Diyetisyenler Derneği'ni birkaç yıldır açıkça suçladı. art arda Ducan diyetini insanlar için en tehlikeli diyet olarak adlandırdı ve bundan kaçınılmasını şiddetle tavsiye etti.

Bu diyet gerçekten etkili mi?

Ducan diyetinin popülaritesinin nedeni basittir - beslenme programı, besinlerin dikkatli bir şekilde izlenmesini, titiz kalori sayımını veya yemeyi tamamen reddetmeyi gerektirmez. Kilo vermek ve fazla kilolardan kurtulmak için sadece diyetin ana hükümlerine ve aşamalarına uymanız, ayrıca Dukan'ın sunduğu gıda ürünleri listesine göre yemeniz yeterli.

Bu diyetin odak noktası, düşük yağlı proteinli yiyeceklere vurgu yapmak, basit karbonhidratları ve şekerleri olabildiğince sınırlamak ve düzenli olarak çok fazla lif tüketmektir. Aslında Ducan diyeti, karbonhidrat içermeyen diyetin (aynı zamanda keto diyetidir) tipik bir örneğidir, ancak aynı anda yağ kısıtlaması vardır.

Ducan diyetinin basit bir deyişle aşamaları

Dukan'ın diyet aşaması

Ducan diyeti kendi başına dört ardışık aşamaya ayrılmıştır - saldırı, değişim, konsolidasyon ve stabilizasyon. Saldırı, 2-6 gün süren en kısa aşamadır (yiyeceklerde neredeyse tamamen yağ kısıtlaması olan proteinli yiyeceklere izin verilir). Bu süre zarfında vücuttan büyük miktarda sıvı ayrıldığı için 2-4 kg kilo verebilirsiniz.

Diyetin ikinci aşaması, değişen protein ve protein-sebze günlerinden oluşur. İlk başta, sadece protein ürünlerine izin verilir, o zaman - eşit oranlarda proteinler ve sebzeler (bir lif ve vitamin kaynağı). Günde iki gün, ikiden sonra iki, vb. Günlerin değişmesine izin verilir. Ducan diyetinin bu aşamasının süresi, istenen ağırlığa ulaşılana kadardır.

Nihai sonuç: konsolidasyon ve stabilizasyon

Kilo vermiş olanların yorumları, konsolidasyonun Ducan diyetinin en basit aşaması olarak kabul edildiğini göstermektedir. Bu aşamanın süresi, kaybedilen her kilogram için 10 günlük rakam esas alınarak hesaplanır. Bu aşamada haftada bir gün bir porsiyon meyve, bir porsiyon ekmek ve peynir ve yağlı etler diyete eklenir. Ayrıca, değişim aşamasındaki herhangi bir ürün kabul edilebilir.

Stabilizasyon, Ducan Diyetinin hayatınızın geri kalanında süren son aşamasıdır. Bu aşamada beslenmenin temel ilkesi, günde 1-3 yemek kaşığı yulaf kepeği ve haftada bir protein tüketmektir (sadece proteinli yiyeceklere izin verilir). Ducan'ın diyetin tüm aşamalarında günde 30-60 dakika yoğun yürüyüş ve asansörün reddedilmesini tavsiye etmesi de önemlidir.

Artıları ve eksileri: Dukan'a göre kilo verme incelemeleri

Ducan diyeti et yemeği

Ducan diyetinin temel avantajı geleneksel olarak açlığın olmaması olarak kabul edilir. Aslında, istediğiniz zaman ve istediğiniz miktarda yiyebilirsiniz. Yorumlar genellikle diyetin basit ve anlaşılır gıdalardan oluştuğunu söylüyor - aslında, restoranlarda sorunsuz bir şekilde yemek yiyebilir, ızgara tavuk veya dana bifteği, balık, deniz ürünleri ve sebzeler sipariş edebilirsiniz.

Temel dezavantajlar arasında, kilo verenler hakkında yapılan incelemeler, diyetin çoğu aşamasında meyvenin neredeyse tamamen yokluğuna, sürekli susuzluğa ve protein günlerinde ağızdan asetonun karakteristik kokusuna (ketoz süreçlerinin doğrudan bir sonucu) dikkat çekiyor. Diğer şeylerin yanı sıra, Ducan diyetiyle kilo veren bazı insanlar sindirimde zorluklar yaşamaya başlar.

Bilimsel kanıt: Ducan diyetinin hataları

Bilim adamları, Ducan'ın kitabının gerçeğe aykırı ifadeler içerdiğini hatırlatıyor. En çok eleştirilen yağların reddedilmesidir - Ducan, sağlıklı bir insanın günde en az 40-50 gr yağa ihtiyaç duyduğundan bahsetmez. Yağdan kaçınmak, yağda çözünen vitaminler (esas olarak D vitamini), kalsiyum emilimi ve diğer bazı minerallerle ilgili sorunları beraberinde getirir.

Ducan, insan sütünün bileşiminin 5: 3: 2 oranında (karbonhidratların, yağların ve proteinlerin kalorileri açısından) olduğu gerçeğine dayanarak, bu oranın "altın oran" olduğu ve en yüksek oran olduğu sonucuna varmıştır. bir yetişkinin beslenmesi için uyumlu ve doğru. Ne yazık ki bu görüşün bilimsel bir kanıtı yok.

Anti-bilimsel diyet önerileri

Buna ek olarak, Ducan diyeti ıspanağı (şeker içerdiği için) yasaklar, ancak gerçekte ıspanak 100 gramlık büyük bir salata porsiyonu için yalnızca 3. 6 gram şeker içerir - ancak aynı zamanda diyet, yağsız sütü sınırsız tüketim ürünü olarak sınıflandırır (herhangi bir sütün bir bardakta yaklaşık 10-13 g şeker içerdiğini unutarak).

Diğer şeylerin yanı sıra, gerçek bilimsel araştırmalar, Ducan diyetinin yeme alışkanlıklarını değiştirmediğini gösteriyor - bu diyeti kullanarak kilo veren 5000 çalışma deneğinin% 80'inden fazlası birkaç yıl içinde orijinal ağırlıklarına geri döndü. İnsanların kilo vermelerinin nedeni Dukan diyeti değil, bu diyetin önerdiği keto fazıdır.

Dukan'ın diyeti: kilo vermiş olanların gerçek bir incelemesi

"Kısıtlı kalori ve yiyecek içeren diyetler bana çok verildi - çok fazla yemeyi seviyorum. Yiyeceklere sıkı bir kontrol getirmeyen başka seçenekler arıyordum. Sonuç olarak, Ducan diyetinde kilo vermeye karar verdim. İlk günlerin sonucu güzeldi. En sevdiğim et, kümes hayvanları, balıkları çok miktarda yedim ve kilo verdim! Spor yapmak için içeri girmedim ama günde 30 dakika yürümeye başladım ve asansörü reddettim.

4 ay sonra minimum 68 kg ağırlığına ulaştı. 19 kilo verdim, cilt durumum ve genel sağlığım düzeldi. Bununla birlikte, diyetin sonunda, hayatım boyunca diyetimdeki karbonhidratları kısıtlamak istemediğim için kalori saymaya devam etmeye karar verdim. Kalori sayarken açlık hissinin daha belirgin olmasına rağmen, sadece sağlıklı yiyecekler yemem benim için daha uygun - proteinli yiyeceklerden oldukça yoruldum. "

Ducan Diyeti, beslenme uzmanları arasında en az sevilen diyettir. Yağların ve karbonhidratların keskin bir şekilde reddedilmesinin neden olduğu şok kilo kaybı uzun vadeli değildir - vakaların% 80'inde diyet geri dönüşleri sırasında kaybedilen kilo. Bilimsel araştırmalar, Ducan'ın diyetinin uzun vadede sağlığa ve normal metabolizmaya önemli ölçüde zarar verebileceğini göstermektedir.